Eckhart Tolle: Proč je důležité vyvažovat mužskou a ženskou energii | Jin a Jang

Ve zkratce...

V každém člověku se projevuje polarita mužské a ženské energie. Existuje však ideální rovnováha? Eckhart rozebírá koncept Jinu (ženství) a Jangu (mužství) a vysvětluje, jak se projevuje v jednotlivcích i kolektivech.
Facebook
VK
Telegram
Nefungují Vám videa níže? Klikněte zde <-

↓ CZ DABING ↓

↓ CZ TITULKY ↓

↓ CZ DABING ↓

↓ CZ TITULKY ↓

Originál videa publikován ZDE: 9. února 2023

Přepis:

Jak jste si možná všimnuli, já mám více jinu (ženství) než jangu (mužství). To neznamená, že vtrhnu na dámské záchodky… Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je jin a jang v každé lidské bytosti. Pohyb, polarita se projevuje v každé lidské bytosti. Jak mužství tak ženství. A opět je důležité, abyste se příliš neodchylovali k jednomu extrému nebo příliš k druhému extrému, nic v nadbytku, ale neexistuje lidská bytost, která by byla zcela uprostřed.

A pokud jste muž, nemusí to nutně znamenat, že máte energeticky více jangu než jinu. Jsou muži, kteří mají více jinu než některé ženy, a jsou ženy, které mají více jangu než někteří muži. Jak jste si možná všimnuli, já mám více jinu než jangu. To neznamená, že vtrhnu na dámské záchodky… a budu se domáhat svého práva na jeho použití. A pokud na mě začnete být agresivní a řeknete, ať vypadnu, mohu říct, že mám více jinu než vy. A to, že jste vůči mně agresivní, to dokazuje. Měla byste být na jangových záchodcích.

Michael, náš švédský organizátor, který s vámi právě mluvil, jin nebo jang? Má dokonce více jinu než já, proto je tak milý. Ale zase to se svým jinem moc nepřeháněj. Máte země, které jsou více jinové nebo jangové. Ve Spojených státech máte státy, kde kolektivní energetické pole je buď více jinové nebo jangové.

Typický příklad… to neznamená, že každý jedinec v tomto státě tomu odpovídá, ale v celku se asi většina lidí shodne, že Kalifornie je více jinová, a Texas je více jangový. Takže pokud se vám uprostřed noci porouchá auto a nefunguje vám mobilní telefon, musíte zaklepat na dveře a pokud je to extrémní jangová domácnost, dveře otevře chlápek s pistolí a řekne: Co chcete?! Vypadněte z mého pozemku!

Pokud je to extrémně jinová domácnost, uslyšíte: Jé, dobrý den, ano, jistě, pojďte dál, naleju vám polévku. Nebezpečí s etrémním jangem je, že jste právě nepomohli člověku, který skutečně potřebuje pomoc a asistenci, a jste úplně uzavření, vaše hranice je tak pevná, že k vám nic nepronikne, jste znecitlivělí sami ve svém srdci a postoji, je to extrémní forma jangu. Takže ani nevíte, co ve výsledku děláte sami sobě. S extrémní formou jinu je spojeno také nebezpečí.

Možná pomáháte člověku, který potřebuje pomoc, nebo pozvete někoho, kdo vás chce okrást a zabít. A to proto, že nemáte dostatečné vědomí, nejste více uprostřed. Zůstat uprostřed… samozřejmě budete kolísat. Já budu mít nejspíše vždy více jinu než jangu, ale v určitých situacích můžu být najednou trochu víc jangový, ale to vyžaduje moudrost, vyžaduje to otevřenost přítomnému okamžiku, spíš než prožívání mentálních konceptů. A pak bude vaše reakce na danou situaci správná, bude to buď tak, že budete více jinový nebo jangoví.

Celkově vzato, a to není špatné, západní civilizace se od velmi dlouhé doby, kdy byla převážně a nadměrně jangová, začala posouvat v 60. letech více k jinu, a to byla úžasná věc, naprosto nezbytná. A to umožnilo, aby se do ní dostala spousta spirituality přicházející z východu, hnutí za lidský potenciál, rovnost žen, respekt k lidem, kteří jsou cizí, empatie vůči jiným lidským bytostem, které jsou jiné rasy, jiné menšiny, nebo lidem, kteří jsou odlišní, jako homosexuálové, přijetí toho a všechny tyto úžasné věci, které se staly díky posunu k empatičtějšímu stavu vědomí, přesunem blíže k jinu. To byla skvělá věc. Jinak bychom si tu pravděpodobně ani nepovídali.

Ale s pohybem musíte být opatrní, protože když jednou začne a není dostatek vědomí, může to pokračovat dál a dál. A tak empatie vůči druhým, což je skvělá věc, pokud ji dovedete do extrému, se stane politickou korektností, která může být velmi extrémní. Takže už nemůžete říkat spoustu věcí. Nesmíte s námi nesouhlasit, protože cokoli, s čím nesouhlasíte, je nenávistný projev. Nemluvte. Samozřejmě, že existuje něco jako nenávistný projev. A ten je jasně rozpoznatelný.

Takže jenom jako příklad extrémní formy shovívavosti… tohle byla skvělá věc, výchova se velmi změnila, mnohem více se respektují děti, konec tělesných trestů, samé úžasné věci. A samozřejmě shovívavost může vést k nedostatečnému vedení dítěte, takže to šlo až moc tímto směrem. Nebo další zajímavá věc je, že v mnoha dnešních školách už nechtějí rozlišovat mezi prospěchem dětí. A chápu proč, protože dítě se pak cítí špatně, když je mu řečeno: Nejsi tak dobrý jako tamten.

Když jsem byl dítě a měli jsme sportovní soutěže a já jsem nebyl moc dobrý, jak jste možná uhodli, ve sportu… a bylo to trochu jako olympiáda, museli jste mít určitý počet bodů a pak jste dostali bronzovou medaili a když jste měli více bodů, dostali jste stříbrnou medaili a pak jste měli zlatou medaili. A já jsem dostal 39 bodů, což bylo jen o jeden bod méně než bronzová medaile, a všichni velcí kluci ke mně blahosklonně přišli a řekli: Jé, tobě to fakt šlo. Jsem tak překvapený.

Dneska bych možná dostal zlatou medaili, ani bych se nemusel snažit. Je to dobře? Musíte najít ten… Všeho moc škodí. Nezabilo mě, že jsem nedostal bronzovou medaili. Sám jsem věděl, že sport není moje silná stránka tím, že jsem byl mrňavý slaboch. Nebo jak říká Arnold: Nebuď mrňavý břídil. Když bych měl uvést příklad extrémní podoby jinu, dnes musíte dítěti umožnit, aby si vybralo vlastní pohlaví už v sedmi letech. Takže pokud se holčička chová jako kluk a cítí, že je „tomboy“, lidé se ptají: byla bys raději kluk? Může to být dobrý nápad. Nechceš být chlapcem?

Jo, jo… chci být chlapcem. Dobře, oblékneme tě jako chlapce. Nejprve jsem tomu nemohl uvěřit, ale v Ontariu v Kanadě je nový zákon… pokud dítě projeví přání být opačné pohlaví, zdá se to téměř neuvěřitelné, a doufám, že to není pravda, ale několik lidí mi řeklo, že je to pravda, a viděl jsem to na internetu od spolehlivého zdroje, žádné falešné zprávy. Pokud dítě vyjádří přání být opačného pohlaví, může to být osmileté nebo desetileté dítě, a pokud rodiče odmítnou vzít toto dítě k lékaři na hormonální léčbu, státní orgány mají právo dítě rodičům odebrat.

Zdá se to neuvěřitelné, ale to je krajní forma, kde se něco zvrtlo. Takže musíme být velmi opatrní s vyvažováním rovnováhy mezi těmito dvěma věcmi. Lidé mají tendenci ztotožnit se s určitým hnutím, takže i když se jang více propůjčuje egu, jin se také může stát egem, pokud jste nevědomí a identifikujete se s ním, to znamená, že pak určuje způsob vašeho myšlení. A způsob, jakým věci vidíte. Pokud jsem řekl něco, kvůli čemu se právě teď cítíte naštvaní, znamená to, že jste se s něčím ztotožnili a s identitou vašeho ega, kterou odvozujete z této konkrétní kolektivní pozice. A to je v pořádku, alespoň to teď víte.

Překlad: David Formánek

Facebook
VK
Telegram

Líbí se Vám překlady?

Jestli jsou pro Vás videa hodnotná a líbí se vám, ocením podporu na chod tohoto projektu. Vím, jak jsou reklamy otravné, proto je zde nechci dávat. Libovolnou částku můžete zaslat na níže uvedené číslo účtu, nebo jednodušeji přes mobilní aplikaci si oskenovat QR kód. Děkuji za Vaši podporu!

Bankovní účet (CZK): 240836229/0300
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Pro platby na eurový účet (EUR):
Jméno: David Formánek
IBAN: CZ8520100000002201806894
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
Do zprávy příjemce napište prosím: Dar

Jedna odpověď

  1. Takže dievčatko si môže vybrať pohlavie. A pôjde na hormonálnu liečbu. Len ako si zabudli na to, že pohlavné orgány už má ženské. To úplne odporuje prírode. Buď je dievča, alebo chlapec.
    Ľutujem také hormonálne zmenené deti. Keď vyrastú, medzi nohami iné pohlavie, v hlave iné pohlavie. Nebudú vedieť kto sú. Kam to smerujeme?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sledujte na sítích

Facebook:

Telegram:

YouTube:

Podporuji
Nejnovější